Jak se připravit na cestu do Tuniska

Tunisko je krásná severoafrická země obklopená Středozemním mořem. Díky kilometrům písečných pláží, půvabným vesnicím a starobylým zříceninám je to fascinující země s velkou nabídkou možností cestování.

Pro mnohé je Tunisko obrazem severoafrické země zmítané politickými nepokoji. Tato živá země však skrývá mnohem víc, než je vidět ve zprávách. Je zemí nádherných pláží, starobylých ruin a přátelských lidí. A vzhledem k nedávno nastolené stabilitě je nyní ideální doba k návštěvě. Oprašte tedy svůj cestovní pas a připravte se na dobrodružství.

V Tunisku si každý najde něco pro sebe, od pulzujících měst plných kultury až po malá pouštní městečka bohatá na tradiční řemesla. Návštěvníci mohou také objevovat světoznámé památky UNESCO, jako je tuniská medína s působivou ukázkou maurské architektury. Tunisko slibuje nezapomenutelné zážitky, které jistě okouzlí každého cestovatele, od archeologických vykopávek a luxusních letovisek až po časem zapomenuté zvyky a úchvatné přírodní scenérie.

Základní informace

Tuniská republika má téměř 10 milionů obyvatel, její hlavní město je Tunis. Leží v severní části afrického kontinentu mezi Libyí a Alžírskem. Pouze 137 km po moři dělí Tunisko od Sicílie, proto je zde velmi patrný evropský vliv. Tunisko má velmi bohatou historii. Nyní je oficiálním náboženstvím islám – hlásí se k němu 98 % obyvatel. Dnes se ale považuje za asi nejmírnější islámskou zemi a obyvatelstvo lidé většinou hodnotí jako velmi pohostinné a přátelské. Tuniská kuchyně je proslulá svými recepty a stejně tak i tuniské rozmanité přírodní krásy a jedinečné druhy rostlin a živočichů. K cestě postačí cestovní pas, není vyžadováno žádné očkování a při využití služeb cestovní kanceláře nepotřebujete ani speciální vízum.

Jazyk a řeč v Tunisku

V Tunisku žije kulturně bohatý národ se složitým jazykovým dědictvím. Úředním jazykem země je arabština, avšak francouzština a angličtina jsou také široce rozšířené a většina obyvatelstva jim rozumí. Vzhledem k tomu, že Tunisko dříve zkolonizovala Francie i Spojené království, pomáhá to vysvětlit, proč jsou francouzština i angličtina v dnešním Tunisku stále oblíbenými jazyky. Není tedy překvapením, že mnoho Tunisanů ovládá více jazyků, což jim umožňuje snadnou komunikaci s návštěvníky z celého světa.

Podnebí je většinou slunečné a suché

V Tunisku je převážně slunečné a suché podnebí, což z něj činí atraktivní lokalitu pro ty, kdo hledají teplo a slunce. Léta v zemi jsou horká, zatímco zimy bývají mírné. Průměrný letní den se může pohybovat od příjemných až po spalující teploty v závislosti na tom, kde se v zemi nacházíte. Navzdory těmto vedrům nabízí Tunisko řadu aktivit, které návštěvníkům pomohou překonat horko a užít si pobyt v tomto sluncem zalitém ráji.

Tuniská měna

Tuniský dinár (TND) je oficiální měnou Tuniska a dělí se na 1000 milimů. Současný kurz TND je vázán na euro a činí 1 EUR = 3,26 TND (1 TDN = 7,10 Kč), což z něj činí relativně stabilní měnu pro cestovatele, kteří hledají cenově dostupný výlet na africký kontinent.

České koruny nelze v Tunisku směnit, ale zároveň dináry lze nakoupit pouze v Tunisku, proto si s sebou do Tuniska vezměte eura nebo dolary. Dináry můžete vyměnit v hotelu či v kterékoliv směnárně, kurz pevně stanovuje centrální banka, takže je úplně jedno, kde peníze směníte. Černý trh prakticky neexistuje.

Oblíbená turistická místa a výlety

Historie

Při návštěvě Tuniska na turisty čeká mnoho kulturních lákadel v podobě starobylých ruin, písečných pláží a rušných trhů. Především starověké ruiny poskytují příležitost vrátit se v čase a zažít velkolepost minulých dob. Návštěvníci si mohou prohlédnout ruiny Kartága, které je nyní na seznamu světového dědictví UNESCO (bylo založeno v roce 814 př. n. l. a vzkvétalo jako jedno z nejmocnějších měst starověku). Za návštěvu také stojí prehistorické jeskynní malby v El Djemu.

Oblíbená je také prohlídka památek na severoafrickém pobřeží, kde mohou návštěvníci prozkoumat místa, kde na ně čeká dávná historie. Zastavte se ve starém městě Sidi Bou Said s křivolakými dlážděnými uličkami a tradičními modrobílými budovami, které lemuje mnoho kaváren a galerií, kde si můžete prohlédnout středomořské umění.

Tip: Vezměte si s sebou na dovolenou Aeropress a můžete si dělat výbornou tuniskou kávu i na hotelovém pokoji.

Kartágo, fotka od Drahuška

Rekreace

Za druhé, Tunisko se může pochlubit řadou nádherných pláží s bílým pískem a modrou vodou pro ty, kteří hledají klidný odpočinek nebo se prostě chtějí slunit a užít si dovolenou s dětmi.

A konečně, lidé z celého světa se scházejí na tuniských trzích, aby si koupili dárky, jako jsou tradiční textilie nebo místně vyráběné koření, a poskytují tak návštěvníkům příležitost k zábavnému nakupování a kulturní interakci.

Výlety a dobrodružné výpravy

Ti, kdo hledají dobrodružnější zážitky, mohou podniknout pěší túry s průvodcem, které odhalí úchvatné přírodní krásy, zatímco projížďky na velbloudech vás provedou bujnými oázami a odlehlými vesnicemi.

Pak je tu rozlehlá pouštní oblast, při treku na Saharu (třeba na kole) se dostanete do úplně jiného světa, kde písečné duny sahají, kam až oko dohlédne.

Poloostrov Cap Bon znamená v překladu Krásný mys a opravdu patří k nejpůvabnějším koutům Tuniska. Nachází se zde několik národních parků, které nabízejí čerstvý vzduch, kempování a venkovní aktivity pro pěší turisty, cyklisty i pozorovatele ptáků.

Také je zde byzantská pevnost Kelibia nebo malé lázně ve městě Korbous, vnitrozemí si však stále uchovává svůj venkovský charakter a je ideální, pokud chcete zažít klid mimo turistické atrakce.

Nebo navštivte výjimečné národní parky. Jezero Ichkeul, na severu země, kde zimuje přes 180 druhů ptactva a roste kolem 600 rozmanitých rostlinných druhů, je významnou ptačí rezervací. Národní park Chambi, který patří k dědictví UNESCO, se vzácnými druhy rostlin a živočichů typickými pro polopouštní horské oblasti. A nebo fascinující solné jezero Chott El Jerid – zaujímá rozlohu 5 tisíc km čtverečních a leží ve středním Tunisku u hranic s Alžírskem. Přes léto je prakticky vyschlé a vodou se plní jen v případě velkých dešťů jednou za několik let. Sůl je tak pevná, že přes ni vedou silnice mezi oázami a má nádherné duhové barvy od stříbřité přes růžovou po zelenou.

Pohoří Atlas nabízí turistům úchvatnou kulisu a ve svých štěrbinách a jeskyních hojnost rostlin a živočichů, jejichž druhy jsou staré i stovky let. U pobřeží se křišťálově čisté smaragdové vody hemží mořským životem, což z Tuniska činí ideální destinaci pro potápění. Milovníci přírody si užijí také výlety k vodopádům v Matmatě a výstupy na pohoří Džebel Tej. 

Jste fanoušci kultovních filmů Star Wars? Potom při cestě do Tuniska musíte navštívit místa, kde se natáčely části starších dílů – ostrov Djerba, poušť u oázy Tozeur nebo městečko Matmata.

Ale památek a aktivit je po celé zemi nepřeberné množství. Tunisko skutečně nemá nouzi o krásné oblasti připravené k prozkoumání!

Trhy, fotka od aliciacharlotte

Dovolená s dětmi v Tunisku

Přemýšlíte, jestli je vhodné vzít do Afriky děti? Dovolená v Tunisku má rozhodně mnoho výhod:

 • Tunisko je jednou z cenově nejvýhodnějším dovolených s dětmi letecky se stravou all inclusive.
 • Výhodou jsou rozlehlé komplexy resortů, perfektně připravené pro děti – skluzavky, tobogány, dětské koutky… a navíc většinou tzv. animační programy na večer – diskotéky a program.
 • V mnoha resortech jsou děti až do 18 let počítány jako přistýlka.
 • Let do Tuniska je poměrně krátký.
 • Pobřeží je písečné, většinou s krásně průzračnou vodou.

Nevýhodou může být možnost střevních problémů, vysoké teploty v srpnu a často slabší kvalita wifi signálu. 🙂 Pokud se předem připravíte, vezmete si pro jistotu léky na zažívání a opalovací krémy a dbáte na dostatečný přísun tekutin, můžete si užít perfektní rodinnou dovolenou – velice levně v nádherném prostředí obklopeni úžasnými přírodními scenériemi a památkami.

Doprava

Existuje více možností dopravy, které jsou pohodlné a cenově dostupné.

Letadlem

Přiletět můžete do některého z velkých měst, jako je Tunis nebo Sfax, kde se nachází mezinárodní letiště. Z Prahy létá společnost Tunis Air a to na hlavní letiště Djerba, Monastir, Tunis a Tabarka. Let trvá lehce přes 2 hodiny. Levnější jsou společnosti charterové, jejich letenky se však zamlouvají pouze přes cestovní kanceláře a létají jen na Djerbu a do Monastiru. Určitě se vyplatí porovnat ceny mezi různými leteckými společnostmi a letišti, abyste se ujistili, že dostanete tu nejlepší možnou nabídku.

Trajektem

Nebo se můžete ze Sicílie do Tuniska přepravit trajektem do hlavních tuniských přístavů, jako je Zarzis nebo Sousse. V posledních letech je také čím dál oblíbenější možností připlout jachtou, pokud však uvažujete o této možnosti, informujte se o kapacitě volných míst v příslušném přístavu s předstihem.

Místní doprava

Jakmile budete na místě, můžete prozkoumat některé z mnoha tuniských zajímavostí a využít přitom relativně spolehlivé a levné místní dopravní služby – vlaky, autobusy, taxi a sdílená auta (selsilas). Auto si můžete pronajmout, pokud vám bylo 21 a máte řidičák nejméně dva roky. Omezení platí, pouze pokud se chystáte do pouště, kde potřebujete mít terénní vůz a cestou do Sahary nahlásit na stanici národní gardy i přibližnou trasou.

Sidi bou said, fotka od aliciacharlotte

Dbejte na dodržování zvyklostí

Při návštěvě Tuniska je třeba mít na paměti, že místní zvyky se v porovnání se zvyklostmi na Západě značně liší. Zatímco některé aspekty modernosti jsou zde přijaty, země si nadále zachovává své tradiční dědictví a zvyky.

Před cestou je dobré se zběžně seznámit s místními zvyky a etiketou, abyste se ujistili, že se v zemi budete chovat uctivě. Jde přece jen o muslimskou zemi, proto co se týče oblékání, muži i ženy by měli vždy mimo resorty nosit konzervativní oblečení – dlouhé splývavé oblečení, kterým nebudete místní zneklidňovat či přímo urážet, ženy by měly dbát na zakrytí pokožky ramen a nohou alespoň pod kolena. Nejenže tak získáte pohodlnější pocit při pohybu po místních turistických místech, ale také tím projevíte úctu k obyvatelům Tuniska. Celkově lze říci, že při návštěvě této krásné destinace je nejlepší zaujmout zdvořilý a zároveň kulturně uvědomělý přístup.

Praktické rady – čtěte pozorně

Zákazy

 • V Tunisku je přísně zakázáno fotografovat vládní, policejní a vojenské objekty, nádraží, letiště a další budovy označené tuniskou vlajkou a uniformované osoby. Mešity se smějí fotit pouze zvenku. Také osoby provádějící náboženské úkony na veřejnosti a všechny židovské objekty a synagogy je zakázáno fotit.
 • Nevěřícím je zakázán vstup do mešit v době modliteb.
 • Je zakázáno přivážet s sebou jakýkoli materiál pornografický nebo náboženský, který by mohl místní pobouřit.
 • Je třeba mít na paměti, že je trestní jakékoli homosexuální jednání na veřejnosti a že postihy mohou být aplikovány i na turisty!
 • Lidé jsou celkově velmi pohostinní, pokud vás pozvou na čaj, je velmi nezdvořilé odmítnout. Velmi urážlivé je gesto spojení palce a ukazováčku do tvaru O.

Další doporučení

 • Pokud byste přicestovali během Ramadánu, mohou být omezené některé služby. Zároveň je nezdvořilé jíst na veřejnosti a je třeba dodržovat další opatření s tímto svátkem spojené.
 • Někdo pro jistotu doporučuje nosit u sebe na výlety a cesty všechny doklady a cestovní pas. Jiní doporučují dát všechny dokumenty a cennosti do trezoru v hotelu. V každém případě si musíte dávat velký pozor na kapesní zloděje.
 • Při výběru hotelu počítejte s tím, že fotky jsou často velmi zkreslující, občas dokonce vůbec neodpovídají skutečnosti. Rozhodně prozkoumejte nejprve recenze a zvažte různé možnosti.
 • Je zvykem dávat spropitné za jakoukoli službu – v taxíku, pro pokojské, průvodce…
 • Na trzích je téměř povinné smlouvat o ceně.
 • Mnoho turistů dostane velice brzy z místního jídla průjem. Proto mnoho lidí doporučuje vzít si s sebou lahvičku slivovice nebo léky, např. Endiaron, ovšem ve všech místních lékárnách jsou připraveni a můžete si příslušné léky koupit tam. 🙂
 • Doporučuje se pít pouze balená voda. V supermarketech ji koupíte velmi levně. Celkově jsou ceny o poznání levnější než u nás.
 • Časové pásmo je stejné jako u nás.
 • Zásuvky do elektřiny jsou také stejné.

Tunisko nabízí tolik možností, že je skvělou volbou pro cestovatele, kteří hledají nezapomenutelné zážitky plné dobrodružství a kultury. Turisté mohou také objevovat kosmopolitní města, jako je Tunis s rušnými medínami a souky, nebo se vydat ke starověkým římským ruinám v Douggu a Kartágu. Zároveň se zde nabízí spousta outdoorových aktivit, od projížděk na velbloudech po poušti až po windsurfing ve Středozemním moři. Ať už hledáte dobrodružnou dovolenou nebo relaxační dovolenou na pláži, Tunisko nabízí něco pro každého!

Sharing is caring!